Tatilde olmanın en iyi yanlarından biri de özel anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf ve videolar çekmektir.

En iyi fotoğraf ve videoları nasıl çekebileceğinize dair ipuçlarımızı okuyun. Üyelerimizin bizimle paylaştığı fotoğraflarda nelere baktığımızı öğrenin. Sizin de RCI tatili anılarınız RCI.com'da, sosyal medya sayfalarımızda veya Endless Vacation dergisinin gelecek sayılarında yayınlanabilir.

Basit düşünün!

Fotoğraf karenize çok fazla konu sığdırmaya çalışmayın. Yüzler, insanlar ve "hareket" gibi önemli olan konulara odaklanın. Bir manzara veya gün batımı fotoğrafı çekmeye çalışmayın; bu manzaralar fotoğraf karesinde asla gözlerinizin gördüğü kadar güzel görünmez. Bunun yerine bir kartpostal ya da profesyonel basılmış bir resim satın alabilirsiniz.

Arka planı kontrol edin

Harika bir fotoğraf, arka planda rastgele duran bir çöp kutusu nedeniyle mahvolabilir! Fotoğraf çekmeden önce arka planı hızlıca gözden geçirin ve hoş görünmeyen nesneden kaçınmak için fotoğrafladığınız objenin konumunu veya kendi konumunuzu değiştirmekten korkmayın. Ayrıca, insanların başlarının üzerinden çıkıyormuş gibi görünen vinç ya da ağaç dalları olup olmadığını kontrol edin!

Işık kaynakları

Objenizin iyi aydınlatıldığından emin olun. Gölgelerden veya fotoğraf makinenizin flaşını gereksiz kullanmaktan kaçının. Güneşin veya güneşe dönük insanların fotoğraflarını çekmeyin. Güneşi yandan alan bir açıda durun ve insanlardan da aynı açıda durmasını isteyin. Çekim yaptığınız alanın çok karanlık olmamasına dikkat edin ve kapalı mekanlarda fotoğraf çekerken hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek için hem flaşlı hem de flaşsız fotoğraf çekin.

"Üçte Bir Kuralı" aklınızda bulunsun

Fotoğrafı çekmeden önce telefonunuzun veya fotoğraf makinenizin ekranında gördüklerinizi üç görüntü bölümüne ayırın. Her bölüme bir konu sığdırmaya çalışın. Bu "üçte bir" bölümleri de hem yatay hem dikey olarak bölümlere ayırabilir ve dokuz "bölüm" elde edebilirsiniz. Ortada bulunan "karelere" ilgi çekici konuları sığdırmaya çalışın. Aynı prensipleri kullanarak fotoğraflarınızı düzenlemek için ücretsiz çevrimiçi fotoğraf düzenleme yazılımlarını da kullanabilirsiniz.

Zamanlayıcınızı kullanın

Çoğu fotoğraf makinesinde ve telefonda zamanlayıcı özelliği bulunur. Bunu, özellikle "selfie" çektiğiniz sırada hem doğru açıyı yakalamaya hem de düğmeye basmaya uğraşırken hoş görünmeyen yüz ifadelerinden kaçınmak için kullanabilirsiniz. Pozunuzu ayarladıktan sonra zamanlayıcıyı açın ve fotoğraf makinenizin bu anı yakalamasını bekleyin; hem de kaşlarınızın çatılmadığı ve şaşı bakmadığınız bir anda!

Bir sürü fotoğraf çekin

Fotoğraf makinenizde veya telefonunuzda mevcutsa "çoklu çekim" özelliğini kullanın ve hızlı "çoklu çekim" sırasında çekilen birkaç fotoğraftan en iyi olanı seçin. Bu özelliğe sahip olmasanız bile yine de arka arkaya birkaç fotoğraf çekin. Özellikle başka kişilerin fotoğraflarını çekiyorsanız bu yöntemi deneyin çünkü mutlaka biri gözünü kapatacak veya hareket edecektir. Daha sonra aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla seçeneğiniz olur.

Tatil videosu için ipuçları

Tatil videosu için ipuçları

Tatil deneyimlerinizin kısa videolarını çekmek, o harika anıları kaydetmek ve paylaşmak için harika bir yöntemdir. Bu videoları, telefonunuzdaki uygulamaları, çevrimiçi ortamda veya bilgisayarınızda bulunan yazılımları kullanarak pek çok şekilde kolayca düzenleyebilirsiniz. Çekimden önce biraz düşünürseniz hiçbir düzenleme gerektirmeyen bir video çekebilirsiniz. Fotoğraflar için paylaştığımız ipuçlarının tamamı videolar için de geçerli ancak ses kalitesini de unutmayın.
Videoyu sosyal medyada paylaşmak için izinlerini alamayacağınızı düşünerek video karesine arkadan geçen yabancıları dahil etmemeye özen gösterin.
Çok yüksek sesli ortamlarda video çekmekten kaçının. Mükemmel bir tatil anısı yaratmak için isterseniz daha sonra videonun üzerine telif hakkı olmayan bir müzik ekleyebilirsiniz!